Od 1 stycznia 2016 r. Starostwo Powiatowe w Krakowie realizować będzie zadania zlecone z zakresu administracji rządowej polegające na udzieleniu nieodpłatnej pomocy prawnej.
Pomoc udzielana będzie w 11 punktach nieodpłatnej pomocy prawnej, zlokalizowanych na terenie powiatu krakowskiego. Punkty te czynne będą od poniedziałku do piątku w wyznaczonych godzinach (szczegółowe informacje w załączniku: Lokalizacja punktów i harmonogram).
Najbliższe z nich, względem terenu Gminy Iwanowice, umiejscowione są w następujących miejscowościach:
Michałowice, Plac J. Piłsudskiego 1;
Skała, ul. Bohaterów Września 42;
Słomniki, ul. T. Kościuszki 26.
Prowadzenie trzech wyżej wymienionych punktów powierzono Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości ,,Consilium”, ul. Kasprowicza 8a/2, 31-523 Kraków (oprócz nich, Fundacja ta zajmuje się również pracą trzech innych punktów).
Nieodpłatna pomoc prawna przysługuje osobie fizycznej:
której w okresie 12 miesięcy poprzedzających zwrócenie się o udzielenie nieodpłatnej pomocy prawnej zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej i wobec której w tym okresie nie wydano decyzji o zwrocie nienależnie pobranego świadczenia lub
która posiada ważną Kartę Dużej Rodziny lub
która uzyskała zaświadczenie o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego lub
która posiada ważną legitymację weterana albo legitymację weterana poszkodowanego lub
która nie ukończyła 26 lat lub
która ukończyła 65 lat lub
która w wyniku wystąpienia klęski żywiołowej, katastrofy naturalnej lub awarii technicznej znalazła się w sytuacji zagrożenia lub poniosła straty.
Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:
poinformowanie osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, o przysługujących jej uprawnieniach lub o spoczywających na niej obowiązkach lub
wskazanie osobie upoważnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego lub
udzielenie pomocy w sporządzeniu projektu pisma w sprawach, o których mowa w wyżej wymienionych punktach (z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo-administracyjnym) lub
sporządzenie projektu pisma o zwolnieni od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym.
Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje:
podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej;
z zakresu prawa celnego, dewizowego i handlowego;
związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.
Szczegółowe informacje dotyczące zasad udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej, osób upoważnionych do jej otrzymania oraz sposobu wykazywania uprawnień znajdują się w załączniku: Informacje o zasadach udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej.